شما اینجا هستید:   خانه » اخبار و مقالات » مقالات

عامل ناکارآمدی دانشگاها باعث شدت گرفتن بیکاری درکشور

دکتزمرصعی با انتقاد از رویه برخی دانشگاه‌ها در امر آموزش خاطرنشان کرد: برخی دانشگاه‌ها صرفا حرف از مهارت‌آموزی می‌زنند اما اراده‌ای برای این کار در آنها وجود ندارد. دانشگاهی که کاری برای آموزش‌های مهارت‌ دانشجویان انجام نمی‌دهد بهتر است که در آنها را با گل گرفته شود.

موسس مجتمع نخبگان با تأکید بر تغییر رویکرد سیستم آموزشی گفت: باید خروجی مدارس و دانشگاه‌های ما تربیت افرادی دارای مهارت باشد تا بتوانند در این شرایط با ایده‌های خلاقانه به سمت کارآفرینی پیش بروند.

وی بااشاره به دانشگاه‌ها در برخی رشته‌ها بدون کنکور دانشجو می‌پذیرند ولی خبری ازدانش علم ومهارت نیست بلکه خروجی آن فقط یک مدرک خوشرنگ وبا لعاب میباشد وفقط بهترین وسیله درزمان ازدواج وانتخاب همسرمیباشد.

وی با بیان اینکه نیروهایی که در قالب مربی فعالیت می‌کنند باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند، افزود: مربیان باید بتوانند نیروهای بامهارت و کارآمد تربیت کنند، نباید اوضاع به گونه‌ای باشد که یک مربی حتی توان تأمین معیشت خود را نداشته باشد.

مرصعی ارتقای مهارت را یک اصل مهم و خدشه‌ناپذیر دانست و گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که افراد در دوران تحصیل دست کم بتوانند یک مهارت بیاموزند و از طریق آن کسب درآمد کنند. ما نمی‌توانیم در این شرایط و محدودیت‌های اعتباری به غیر از مهارت‌آموزی فکر کنیم.

وی بیان داشت: دانشگاه های کشور به عنوان پایلوت اجرای طرح مهارت‌آموزی در نظر گرفته شده ‌تا بتوانیم شرایط خوبی را برای آینده کشور رقم بزنیم. اگر به دنبال رفع فقر و ایجاد اشتغال هستیم، مهارت‌آموزی بهترین کار است.

دکترمرصعی درپایان سخنانش افزود از ابتدای انقلاب در فنی و حرفه‌ای کشور پنج هزار و 400 استاندارد تعریف شده و تاپایان امسال نیز دو هزار و 300 استاندارد جدید نیز تعریف خواهد شد متاسفانه هرروز باشدت یافتن کارجویان بیکار وبدون مهارت روبرو هستیم .Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها