شما اینجا هستید:   خانه » اخبار و مقالات » مقالات

سخنرانی دکتر وحید مرصعی در مراسم روز حسابداردر استان فارس:

سخنرانی دکتر وحید مرصعی در مراسم روز حسابداردر استان فارس:

 

 

جامعه حسابداران و حسابرسان در شفافیت و پاسخگویی، سالم سازی و حکمرانی خوب نقش بسیار پراهمیتی دارند/ حسابرسی داخلی می‌تواند ‌نقش کلیدی در ارتقای کارایی و اثربخشی گزارشگری‌های مالی ایجاد کند/ آمارهای مختلف نشان می‌دهد با حضور حسابرسان داخلی، فساد در دستگاه‌ها کاهش پیدا می‌کند/ بهترین گروهی که می‌توانند در استقرار بودجه‌ریزی عملیاتی کمک کنند حسابرسان و حسابداران هستند

 

 

دکتز وحید مرصعی طی سخنانی در مراسم روز حسابدار بر لزوم حفظ استقلال جامعه حسابداران و حسابرسان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزشی نخبگان، دکتر وحید مرصعی با ابراز خشنودی از حضور همزمان حسابداران و حسابرسان بخش های خصوصی و عمومی در این همایش که با محوریت "انضباط مالی، شفافیت و پاسخ گویی" برگزار شد، تاکید کرد: حسابداران بخش خصوصی نباید دولت را در مقابل خود تلقی کنند.

وی گفت: اگر جامعه حسابداران و حسابرسان به تصمیمی کارشناسی رسیدند باید پای حرف خود بایستند اما اگر بخواهند تصمیمات خود را به منافع  صنفی یا سیاسی گره بزنند به طور قطع استقلال‌شان آسیب خواهد دید.

مرصعی از جامعه حسابداران و حسابرسان به عنوان حلقه‌ مفقوده‌ای در جامعه تخصصی کشور یاد کرد و گفت: تا کنون به نقش جامعه حسابداران در شفافیت و پاسخگویی، سالم سازی و حکمرانی خوب توجه لازم نشده است و این در حالی است که حسابداران و حسابرسان نقش بسیار پراهمیتی در این حوزه ها دارند.

وی ادامه داد: با مشاهده برخی گزارش ها از بروز نابسامانی ها و فساد های مالی، به این موضوع پی می‌بریم که این پدیده نامیمون به دلیل عدم توجه به جایگاه حسابداران در سلسله مراتب اداری رخ داده است.

ذکترمرصعی با بیان اینکه امضای یک حسابدار باید به گزارش‌ها اعتبار ببخشد و اگر غیر از این باشد، حتما یک جای کار ایراد دارد، افزود: جامعه حسابداری اگر می خواهد به کارکرد و جایگاه واقعی خود دست پیدا کند، باید گزارش های تولیدی آنان از چنان قدرت، اعتبار و اطمینانی  برخوردار باشد که جای هیچ تردیدی باقی نگذارد.

وی با تاکید بر اینکه اولین لازمه تحقق این امر، استقلال حرفه ای است،  گفت: استقلال حرفه‌ای لزوما به معنای مواجهه با دولتی‌ها و رقبا نیست، بلکه گفتن حق، حتی در زمانی است که خلاف منافع خود یا هم‌صنفی‌های خود باشد.

وی با بیان اینکه درخواست من از سازمان حسابرسی، داشتن استقلال حرفه‌ای است، گفت: خوشبختانه این روحیه امروز در سازمان حسابرسی وجود دارد و تجربه نشان داده است که مسئولان این سازمان، ذره‌ای از نظرات کارشناسی خود کوتاه نمی‌آیند.

دکترمرصعی با اشاره به تاکید چند ساله خود بر لزوم حضور کمیته حسابرسی داخلی در شرکت ها و دستگاه های خصوصی و دولتی تصریح کرد:  حسابرسی داخلی  می‌تواند ‌نقش کلیدی در ارتقای کارایی و اثربخشی گزارشگری‌های مالی ایجاد کند.

وی افزود: البته ممکن است عده‌ای از حسابرسان، وجود کمیته‌های حسابرسی داخلی را رقیب کاری خود تلقی کنند اما حقیقت آن است که استقرار این کمیته ها می‌تواند بسترساز نقش حسابرسان و حسابداران در همه دستگاه‌ها باشد.

دکترمرصعی تاکید کرد: آمارهای مختلف نشان می‌دهد با حضور حسابرسان  داخلی، فساد در دستگاه‌ها  کاهش پیدا می‌کند، بنابراین باید از پویایی این کمیته ها و نهادینه شدن آن در دستگاه‌ها استقبال کرد.

وی گفت: ما به شما حسابداران به عنوان فرشته‌های نجات نگاه می‌کنیم و شما را دلسوز، هوشیار و عادل می‌دانیم.

مرصعی اظهار داشت: امروز وقتی حرف از فساد مالی زده می‌شود، باید این حس مطالبه‌گری در مردم وجود داشته باشد که حتما از جامعه حسابداران به خوبی استفاده نشده که شاهد چنین فساد مالی هستیم.

وی با تاکید بر نقش حسابداران در بودجه‌ریزی کشور گفت: در حال گذار از بودجه ریزی سنتی به سمت بودجه ریزی عملیاتی هستیم و بهترین گروهی که می‌توانند در استقرار بودجه‌ریزی عملیاتی کمک کنند حسابرسان و حسابداران هستند.


Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها